İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde evlerde olmak çocuklar için bazen sıkıcı olsa da evde eğlenmenin yolları hala mümkün! Pandemi ile özellikle dijital çağda karşılaşmak evde çocuklarla yaratabileceğiniz eğlence konusunda size oldukça yardımcı oluyor. Bu yazımızda, sizi çocuğunuzun ilgisini çekeceğini düşündüğümüz sanal müzelerle tanıştırıyoruz. Akvaryum, mumyalar, tablolar ve dahası… Müzeleri daha iyi keşfetmek için geniş ekrana sahip bir cihaz kullanmanızı öneririz. Üstelik müze turu sırasında dondurma yemek de serbest!

Van Gogh Müzesi

Amsterdam’da bulunan bu müze Van Gogh’un bütün çalışmalarının toplandığı yerdir. Müzede zemin dahil olmak üzere dört kat bulunuyor. Van Gogh’un en keyifli yağlı boya tablolarından biri olan ve sakinliği çağrıştıran Almond Blossom’a mutlaka göz atmanızı öneririz. Özgün ve rengarenk
şaheserlerle dolu bu müzeyi gezerken çocuğunuzla tahmin oyunları oynayabilirsiniz. Cevabını bilmediğiniz soruları çocuğunuzla araştırabilir ve tahminlerinizle karşılaştırabilirsiniz.

 • Van Gogh kimdir?
 • Hangi sanat dalına ait eserler üretmiştir?
 • Hangi dönemde yaşamıştır?
 • Müzede toplam kaç sanat eseri bulunur?
 • Müze keşfiniz bittikten sonra birlikte resimler çizebilir, boyayabilir ve evde resim sergisi oluşturabilirsiniz.

Van Gogh Müzesi’ni keşfedin

Metropolitan Sanat Müzesi

New York’ta bulunan bu müzenin internet sitesinde çocuklarla ve çocuklar için hazırlanmış bir bölüm bulunuyor, ismi MetKids. Bu bölüm yalnızca internette mevcut. Oyun dostu bir şekilde tasarlanmış olan site zaman yolculuğu yapmak isteyenler için şahane bir alternatif. Zaman makinesine atlayıp, istediğiniz zaman dilimine, konuma ve fikre yolculuk yapabiliyorsunuz. Çocuğunuzun ilgisine ve merakına yönelik seçimler yapabilir, unutamayacağınız sanal yolculuklara çıkabilirsiniz. Sitede
bulunan etkileşimli müze haritası sayesinde çeşitli sergilere göz atabilir ve ziyaretiniz sırasında aşağıdaki sorulara cevap arayabilirsiniz.

 • Zaman makinesi olsa hangi zamanda yaşamak isterdin?
 • Seçtiğin zamanda hayatta kalabilmek için nelere ihtiyacın olur?
 • Böyle bir makinenin icadı için ne yapmak gerekir?
 • Müze ve sergi keşfiniz bittikten sonra evde birlikte zaman makinesi hazırlayabilir ve ailece zamana yolculuk yapabilirsiniz.

Metropolitan Sanat Müzesi’ni keşfedin

British Müzesi

Londra’da bulunan en büyük ve en merak edilen müzelerden biridir. Sanal müzede, seçtiğiniz çağa göre, Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve Okyanusya olmak üzere 5 farklı bölgeye ait kültürel ve tarihi eserlerle karşılaşabiliyorsunuz. Seçim yaparken çocuğunuza sorabilir ve karşılaştığınız eserlerle ilgili tahmin oyunları oynayabilirsiniz. Müzede Mısır’daki Rosetta Taşı’nı veya gerçek bir mumyayı görmek mümkün. Müzeyi keşfettikten sonra tuvalet kağıdı kullanarak çocuğunuzla birbirinizi
mumyalayabilirsiniz.

British Müzesi’ni keşfesin

Louvre Müzesi

2017’de dünyanın en büyük sanat müzesi seçilen Louvre oldukça kapsamlı bir koleksiyona sahip. Müzenin tamamı sanal olarak mevcut olmasa da koleksiyonun çoğu internet sitesinde mevcut. Leonardo da Vinci’nin meşhur eseri Mona Lisa da dahil olmak üzere pek çok ünlü eser bulunuyor.
Özellikle Firavun dönemi hakkında bilgi edinebileceğiniz Mısır antikalarını göz atmanızı öneririz. Sanal müze turunuz bittikten sonra çocuğunuzla Mona Lisa taklidi yaparak fotoğraf çekilebilir ya da bu
tabloyu çizmeye çalışabilirsiniz.

Louvre Müzesi’ni keşfedin

Uffizi Galerisi

Floransa’da bulunan galeri Avrupa tarihine meraklı gençler ve çocuklar için şahane bir alternatif. Galeride bulunan eserlerin çoğu Rönesans dönemine ait. Çoğunlukla İtalyan ressamların eserleri yeralıyor. Galeride resimlere ek olarak İtalyan tarihi ve ülkenin geçmiş yöneticileri hakkında koleksiyon da bulunuyor. Çocuğunuzla tabloları incelerken onların hikayeleri üzerine sohbet edebilirsiniz.

 • Tablolarda ne anlatılmak isteniyor?
 • Anlatılmak isteneni sen nasıl resmederdin?
 • Tabloda kaç renk bulunuyor, sayalım mı?
 • Sen olsaydın tablodaki ağacı, insanı nasıl çizerdin?
 • Birlikte seçtiğiniz bir tabloyu kendi renklerinizi ve fikirlerinizi kullanarak çocuğunuzla çizebilirsiniz.

Uffizi Galerisi’ni keşfedin

Boston Çocuk Müzesi

Boston Çocuk Müzesi sizi ve çocuğunuzu sergilerine ziyaret ediyor, üstelik sıra da yok! Çocuğunuzun oyun alanını düzenlerken sergiden yararlanabilirsiniz. Sergide bulunan resimleri evde tamamlayabilir ve oyun fikirleri edinebilirsiniz. Üstelik erken çocuklukta oyunun gücü konusunda
oldukça keyifli ve akıcı blog yazıları da sizleri bekliyor.

Boston Çocuk Müzesi’ni keşfedin

Monterey Körfezi Akvaryumu

Akvaryumdaki canlıları evinizden izlemeniz mümkün, üstelik canlı yayınla! Belirli saatlerde kameralar çalışmadığı için önceden kaydedilen görüntüler mevcut ancak çoğunlukla canlı yayın yapılıyor. Sevimli
penguenler, deniz kaplumbağaları, su samurları ve dahası. Biz su samurlarını göremedik, belki siz izlerken gelirler. Çocuğunuzla izlerken keyif alacağınızı düşündüğümüz bu akvaryumda bulunan canlıların isimlerini öğrenebilir ve resimlerini çizebilirsiniz. Evde deniz canlıları sergisi yapabilir ve sevdiklerinizi görüntülü arayarak serginizi gezdirebilirsiniz.

Monterey Körfezi Akvaryumu’nu keşfedin

Paskalya Adası

Akvaryumun ardından şimdi sıra ada keşfinde! Moai olarak adlandırılan taş heykellerin bulunduğu dünyaca ünlü adayı çocuğunuzla gezebilirsiniz. Tonlarca ağırlıkta olan heykellerin, yaşam alanlarına oldukça uzak bir adada nasıl var olduğunu sorabilir ve birlikte araştırabilirsiniz. En uzun ve en ağı Moailerin ölçülerini tahmin edebilir ve 80 ton gibi astronomik sayıları çocukların bildiği somut bilgileriyle ilişkilendirebilirsiniz. Örneğin bir fil kaç tondur? Peki ya en ağır Moai kaç fil ağırlığındadır?

Paskalya Adası’nı keşfedin

Frida Kahlo Müzesi

Ressam Frida Kahlo’nun doğduğu Meksika’da yer alan ve Mavi Ev olarak anılan müzenin rengine ve mimarisine hayran kalacaksınız. Frida Kahlo’nun evi 1958’den bu yana müze olarak faaliyet gösteriyor. Pandemi nedeniyle kapalı olan müzeyi sanal olarak gezmeniz mümkün. Çocuğunuzla beraber Frida Kahlo’nun hayatını araştırabilir ve eserlerine göz atabilirsiniz.

Frida Kahlo Müzesi’ni keşfedin

Oyuncak Müzesi

2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan müzede 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık artırmalardan alınan oyuncaklar sergileniyor. Müzeyi sanal olarak gezmek ve oyuncakları incelemek mümkün! İstanbul’da olup henüz gitme fırsatı bulamayanlar için de büyük bir fırsat olabilir. Müzede aynı zamanda çocuklar için eğitimler ve etkinlikler de düzenleniyor. Çocuğunuz da en sevdiği oyuncaklarıyla evinizde kendi müzesini yaratabilir!

Oyuncak Müzesi’ni keşfedin